تشک مواج چیست ؟

پیشگیری همواره بهتر از درمان است ، بیماران ، معلولین حرکتی و سالمندانی که دارای محدودیت های حرکتی هستند و به مدت طولانی بستری میگردند، در معرض بروز عارضه ای به شکل زخم هستند که به آن زخم بستر یا زخم فشار گفته میشود . این عارضه ناشی عدم توزیع فشار وارده از استخوانهای بزرگ بر بافت های نرم و عضلات به دلیل عدم تحرک بیمار است، این زخم ها در نواحی کمر ، لگن ، آرانج  بیشتر بروز مینماید . در صورت عدم درمان ، زخم بستر میتواند خطرات بسیار زیادی برای بیمار داشته باشد و یکی از راههای جلوگیری و  کمک به درمان زخم بستر استفاده از تشک های مواج است .

تشک زخم بستر به کمک ساختار سلولی یا تخم مرغی و استفاده از حالت الاستیک تشک های بادی با افزایش قابلیت های حرکتی بیمار و توزیع وزن در سطح گسترده تر، از فشار به بافت های  بدن و ایجاد زخم بستر جلوگیری مینماید . بنابراین تشک مواج ابزاری از نوع زیر انداز است که از حالت مواج گونه تشک بادی برای کاهش احتمال ایجاد زخم بستر یا زخم فشار استفاده مینماید .

تشک مواج و ضد زخم بستر یکی از پر مصرف ترین و مناسب ترین ابزارهای کمک درمانی برای جلوگیری از بروز زخم بستر است . کاهش تمرکز ، فشار بدن و توزیع آن در یک سطح گسترده تر ، روشی معمول و کاملا مورد تایید و پذیرفته شده برای جلوگیری از بروز زخم فشار و کمک به درمان آن برای بیماران کم تحرک ، بستری و در معرض خطر است . این دستگاه ها با توزیع فشار ، کاهش اصطکاک ، حذف نیروهای برشی و کاهش رطوبت حاصل از عرق کردن پوست به صورت انواع تشک ها ، کوسن ، تشکچه یا روکش ها توسط شرکت ها و برند های مختلف برای سطوح مختلف زخم بستر طراحی و به بازار عرضه میگردند .

تشک مواج و ضد زخم بستر

راهنمای خرید تشک ضد زخم بستر

انتخاب یک تشک مواج بادی به شاخص های مهمی مانند میزان تحرک بیمار ، محل در معرض خطر ، وزن ، شرایط عمومی سلامت فرد و میزان پیشرفت زخم بستر ، نتایج بررسی های پوست و مهارت پرسنل و کادر نگهداری از بیمار بستگی دارد . خرید تشک مواج با توجه به تنوع گسترده آن باید به صورت تخصصی صورت پذیرد و پیشنهاد ما این است که محصولات تخصصی پزشکی را از مراجع فروش و عرضه تخصصی محصولات پزشکی تهیه کنید ، تا علاوه بر دریافت مشاوره درست ، از خدمات مشاوره ای پس از خرید هم بهره مند شوید .

 انواع تشک زخم بستر

تشک های مواج بر اساس مدت زمان  بستری ، وزن و اینکه زخم بستر دارد یا خیر  تقسیم بندی میگردد:

1- تشک مواج بیمارستانی

تشک های مواج بیمارستانی یا کیلینکی برای بیماران به کما رفته ، معلولین نخاعی یا بیمارانی است که امکان حرکت را نداشته و به زخم بستر مبتلا شده اند کاربرد دارد ، این دستگاهها که معمولا  برای نصب روی تخت بیمارستانی طراحی شده اند امکانات بسیار متنوعی برای بهبود و جابجایی بیمار در اختیار همراه یا بیمار قرار میدهند و تحمل وزن تا 150 یا 180 کیلو گرم و بیشتر  را دارند .

2- تشک های مواج خانگی

تشک مواج خانگی یا زنبوری برای نگهداری بیماران با طول مدت درمان کمتر از یکسال و با حداکثر وزن 100 کیلوگرم طراحی میگردند اجزا اصلی آن  شامل یک پمپ ، تشک و شیلنگ های رابط است و  این تشک ها روی تخت بیمار پهن شده و بیمار روی آن قرار میگیرد.

اجزا تشکیل دهنده تشک مواج

تشک مواج از سه قسمت اساسی و مهم  تشک ، پمپ و لوله های رابط هوا تشکیل شده است . نوع تشک و قابلیت ها و توان پمپ تاثیر زیادی بر قیمت این محصول دارد .

پمپ هوا رسان : قطعی برای تولید هوا و ارسال آن به تشک است . روی بدنه پمپ ولومی نصب شده که میزان پمپاژ هوا را مدیریت میکند . همچنین در صورت متناوب بودن تشک و پمپ ، سیکل های زمانی تولید هوا را از پمپ کنترل میگردد .

  • تشک : همانطور که توضیح داده شد تشک ها به دو دسته کلی تخم مرغی و سلولی در عرف ادبیات تجهیزات پزشکی کشورمان تقسیسم میگردند . تشک از نوع بادی است که میتواند برای کاهش تعریق بدن بیمار در هنگام استفاده از این محصول دارای سوراخ های بسیار برای دمش هوا به بیرون باشد . همچنین تعدادی از تشک های سلولی بسیار پیشرفته از نوعی تکنولوژی برای ایجاد جابجایی در بدن بیمار به نام سیستم متناوب پشتیبانی میکنند .
  • لوله های رابط :  لوله های رابط برای اتصال تشک به پمپ و ارسال هوا استفاده میگردند.
  • پوشش رویه یا کاور : در اکثر مدل های تشک های سلولی یک کاور برای کمک به بهداشت و تمیزی تشک قرار داده شده است و وظیف این رویه تنها حفظ پاکزیگی بیشتر است .
  • دریچه تخلیه اضطراری : در برخی از مدل های از تشک های پیشرفته دریچه برای تخلیه سریع هوای تشک وجود دارد . با تخلیه سریع هوا شرایط برای جابجایی بهتر تشک فراهم میگردد .

چگونه محصول مناسب انتخاب کنیم

در انتخاب تشک مواج و ضد زخم بستر مناسب باید به چند نکته  توجه کرد ،  ابتدا وزن بیمار ، دوم  مدت بستری  و در انتها و از همه مهمتر سطح زخم بستر و گستردگی آن  یا درجه بندی زخم است. معمولا تشک های مواج بر اساس میزان احتمال بروز و رشد زخم بستر به سطوح کم ریسک ، با ریسک متوسط و  و ریسک بالا طبقه بندی میگردد. شما میبایست با در نظر گرفتن سن ، سطح بیماری و میزان تحرک بیمار و وزن آن ، تشک مواج انتخاب نمایید . البته برای انتخاب بهتر حتما از پزشک معالج یا مشاورین ما کمک بگیرید  تا خرید مناسب تری داشته باشید .

برای خرید انواع تخت های بیمار( بیمارستانی و خانگی )  شما می توانیداز طریق تماس با تجهیزات پزشکی اکبری جهت خرید و انتخاب تخت مناسب مشاوره بگیرید و در سلامت بیماران خود گامی موثر بردارید، همچنین شایان به ذکر می باشد که  گروه مهندسی پزشکی اکبری با سابقه ی طولانی در زمینه پخش انواع تخت بیمارستانی از جمله  تخت بیمارستانی برقی ، تخت بیمارستانی لگن دار ،تخت بیمارستانی تک شکن ،تخت بیمارستانی دو شکن ، تخت بیمارستانی سه شکن ،تخت معاینه و … تخت ماساژ و انواع مختلف ویلچر فعالیت دارد و گارانتی محصولات خود را تضمین می کند.

برای اطلاع از آخرین قیمت تخت بیمارستانی و مشاوره با کارشناسان فروش با ما تماس بگیرید


تجهیزات پزشکی اکبری را در اینستاگرام دنبال کنید.

مقالات تجهیزات پزشکی

تشک زخم بسترتشک مواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat