تخت ماساژ چیست؟

یکی از وسایل های ضروری متخصص ماساژ برای انجام خدمات خود به مشتری  تخت ماساژ است که در مدل ها و انواع متفاوتی طراحی و ساخته شده است . شما به عنوان یک ماسور وظیفه دارید که آرامش و تجربه‌ی بی‌نظیری را برای مشتری فراهم سازید. برای انجام این مهم، باید از تختی استفاده کنید که مشتری به راحتی بر روی آن قرار بگیرد و احساس عدم ایمنی نداشته باشد. نه تنها راحتی مشتری بلکه به همان اندازه مهم است که شما به عنوان یک متخصص حرفه‌ای بتوانید به طور مؤثر خدمات خود را انجام دهید. اولویت اصلی در کار این است که به راحتی به تمام نقاط بدن مشتری دسترسی داشته باشید و بتوانید سبک‌ها و تکنیک‌های مختلف را بدون هیچ مزاحمتی ارائه دهید.

انواع تخت ماساژ :

تخت ماساژ پرتابل (تاشو) :  این تخت از پر کاربردترین انواع تخت ماساژ بوده و ماسور هایی که خدمات خود را در محل مشتری ارائه میدهند به این نوع تخت نیاز دارند، همچنین تخت‌های ماساژ قابل حمل مناسب افراد و مجموعه‌های خدماتی سلامتی و فیزیوتراپی درمانی می‌باشد که فضای کمی را برای انجام خدمات در مجموعه و یا محیط کاری خود دارند به همین دلیل نیز تخت‌های ماساژ پرتابل، انتخاب مناسبی برای این عزیزان می‌باشد چرا که تخت‌های پرتابل، قابلیت حمل و امکان جابجایی را برای فرد به همراه دارد. و در حالت بسته به صورت یک چمدان شده و داخل یک کیف قرار می‌گیرد. که فضای بسیار کمی را در محل کار اشغال می‌کند و به راحتی قابل جابجایی از مکانی به مکان دیگر می‌باشد.

تخت ماساژ ثابت : این مدل مناسب برای استفاده در سالن های حرفه ای مانند ماساژ – اسپا – درمانی و … میباشد و دارای کیفیت و استقامت بسیار بیشتری نسبت به مدل های پرتابل است.

تخت ماساژ برقی : بعضی از افراد بسته به نیاز خود و زمینه کاریشان نیاز به تنظیم ارتفاع تخت به صورت برقی دارند، در این صورت باید از تخت برقی استفاده شود که این امکان را به شما به صورت پدالی میدهد.

 ویژگی های تخت ماساژ ثابت

در خصوص تخت های ماساژ ثابت باید گفت که پایه این تخت ها از جنس آهن بوده و به همین دلیل از دوام و استحکام خوبی برخوردارند.  تخت های ماساژ پایه آهنی دارای بیشترین استقامت و پایداری هستند و سالیان سال میتوان از آنها بدون مشکل و ایجاد سر و صدا استفاده کرد. تنها نقاط ضعف این نوع تخت های ماساژ را میتوان در ظاهر نه چندان زیبای آنها و امکان زنگ زدگی پایه هایشان در محیط های مرطوب پس از مدت طولانی دانست که میتواند عمر مفید این تخت ها را کاهش دهد. البته که با استفاده از رنگهای مخصوص و ضد زنگ میتوان میزان زنگ زدگی آنها را کاهش داد. آنچه که واضح است پایه آهنی به‌دلیل وزن زیاد برای تخت‌های پرتابل کاربردی ندارد و فقط در تخت‌های ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت جنس پایه تخت ماساژ پرتابل

در مدل های تاشو یا همان پرتابل جنس پایه های تخت به سه دسته تقسیم میشوند:

تخت ماساژ پایه چوبی

این مدل دارای پایه های چوبی معمولا از جنس راش هستند و دارای استحکام خوبی میباشند، وزن تخت در این مدل نزدیک 16-17 کیلوگرم میباشد.این نوع تخت ها دارای ظاهری زیبا و شکیل هستند و برای محیط ها و سالن های مجلل ماساژ مناسب هستند. چوب در این تخت ها حس گرمی و آرامش بیشتری را به ماساژ گیرنده منتقل میکند. تنظیم پایه ها برای افزایش یا کاهش ارتفاع به وسیله دو جفت دستگیره سوراخ دار که در هر پایه تخت قرار دارد و با باز کردن گیره های و تنظیم مقدار ارتفاع مورد نظر، صورت می گیرد. اگر کلاف بندی پایه های این تخت ها به درستی انجام نگرفته باشد، استحکام آنها در بلند مدت دچار مشکل شده و به اصطلاح تخت جیرجیر می کند و لق می شود. همچنین تخت های پایه چوبی به نسبت پایه آلومینیومی دارای قیمت کمتری نیز هستند.

تخت ماساژ پایه آلومینیمی

این مدل از جنس آلمینیوم بوده و مهم ترین نکته آن عدم زنگ زدی و مقاومت در برابر رطوبت است، همچنین این مدل تخت دارای وزن سبک تری بوده و نزدیک به 13-14 کیلو میباشند.تخت ماساژ پایه آلومینیومی از نظر زیبایی چندان چنگی به دل نمیزد و مناسب سالن های مجلل و پر زرق و برق نیست. در عوض یکی از مزیت های مهم این نوع تخت ها سبکی آنهاست که به خاطر آلومینیوم حاصل شده است و مناسب تخت های پرتابلی است که مجبور به جا به جایی و حمل مکرر آن هستند. این تخت ها علاوه بر سبکی دارای استحکام نسبی نیز هستند ولی به هیچ عنوان نمیتوان استحکام آنها را جایگزینی برای تخت های با پایه فلزی در نظر گرفت. عرض این نوع از تخت ها به مقدار بسیار کمی از عرض تخت های پایه چوبی کمتر هستند.

به طور کلی و خلاصه اگر بخواهیم انواع تخت های ماساژ را از نظر جنس مقایسه کنیم، تخت های پایه آهنی دارای استحکام و دوام فوق العاده ای هستند، اما به خاطر وزن زیادشان مناسب تخت ماساژ ثابت هستند و البته در محیط های مرطوب و نمناک احتمال زنگ زدگی و کاهش عمر مفیدشان وجود دارد.در عوض تخت های چوبی و آلومینیومی به جهت وزن کمترشان به عنوان تخت های پرتابل کاربرد دارند که در این بین از تخت ماساژ چوبی به دلیل زیبایی بیشتر در سالن های ماساژ مجلل و مدرن تر استفاده میشود و از تخت های آلومینیومی به دلیل وزن بسیار کمتر و سبک بودشان در موارد دیگر و برای موقعیت هایی که نیاز به جا به جایی مکرر تخت ماساژ است استفاده میشود.

تخت ماساژ پایه فلزی

معمولا تخت هایی که دارای کیفیت پایین تری هستند و تولید ایران میباشند از این جنس پایه یعنی فلزی استفاده میکنند، این نوع پایه در برابر رطوبت اسیب پذیر است و دارای وزن بیشتری میباشد.

امکانات تخت ماساژ تاشو 

 • راه‌اندازی آسان
 • قابلیت تنظیم ارتفاع
 • سبک و قابل حمل
 • بالشتک برای زیر دست
 • بالشتک برای زیر سر
 • تعبیه جای صورت
 • کیف دستی جهت حمل

خرید تخت ماساژ

 در خرید تخت ماساژ، عواملی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. اندازه تخت ماساژ: به صورت استاندارد عرض تخت بایستی بین 70 تا 75 و طول تخت نیز تقریبا بین 180 الی 190 می‌باشد. البته قطعات جانبی مانند زیر سری و جای دست نیز وجود دارند که به طول و عرض تخت می‌افزایند.
 2. قابلیت تنظیم ارتفاع تخت: اگر تختی را خرید نمائید که قابلیت تنظیم داشته باشد، از دو منظر برای شما ایده‌آل می‌باشد. اول این‌که برای اعمال فشار بیشتر بر روی عضو، عملکرد راحت‌تری خواهید داشت. و در ثانی می‌توانید یک تخت را با همکارانتان به صورت اشتراکی استفاده نمائید.
 3. ظرفیت تحمل وزن: یک تخت ماساژ باید قدرت تحمل وزن کاری 180 کیلوگرم را داشته باشد.
 4. کیفیت فوم تخت: معمولاً برای تخت‌ها از چرم PVC و یا PU استفاده می‌شود. PU چرم گران‌تری بوده ولیکن از مزیت‌های اساسی آن نرمی و مقاومتش نسبت به تغییرات دمایی می‌باشد. از این جهت توصیه می‌شود در هنگام خرید تخت ماساژ، موردی را انتخاب نمائید که پوشش آن از چرم PU باشد.
 5. کیفیت سازه تخت: تخت‌های ماساژ در دو نوع چوبی و آلومینیومی ساخته می‌شوند. قدرت هر دو به یک اندازه بوده و آستانه تحمل وزن برابر دارند. تفاوت فقط در نوع پایه تخت است که چوبی و یا آلومینیومی می‌باشد.
 6. میزان بودجه: شاید در شرایط کنونی، یکی از عواملی که هنگام خرید برایتان در ارجحیت باشد، میزان بودجه شما برای انتخاب می‌باشد. شاید میزان هزینه‌ای که بابت خرید قیمت تخت ماساژ در نظر گرفته‌اید مبلغ کمتری باشد، ولیکن در نظر داشته باشید، با خرید یک تخت ارزان، شاید مجبور به هزینه کردن مجدد برای تهیه تخت مجدد در زمان کمتری باشید.

انواع تخت‌های ماساژاز لحاظ شکن 

تخت‌های ماساژ‌ قابل حمل چوبی و آلومینیومی نیز به دو دسته دسته‌بندی می‌شوند: ۱ـ تخت‌های دو شکن یا دو تکه ۲ـ تخت‌های سه شکن یا سه تکه.

تخت ماساژ دو شکن به تخت ماساژی گفته می‌شود که جهت بسته شدن تخت از وسط خم و تا می‌گردد (شکن) و تخت به دو قسمت مساوی تقسیم‌ می‌شود و در نهایت در حالت بسته به یک کیف چمدانی قابل حمل تبدیل می‌گردد. از ویژگی های تخت ۲ شکن می توان به قابلیت پرتابل بودن و قابلیت تنظیم ارتفاع اشاره کرد.

تخت ماساژ سه شکن به تخت ماساژ قابل حملی گویند که پایه‌های تخت از آلومینیوم تشکیل شده باشد. که دقیقاً مانند تخت‌های دو شکن باز و بسته می‌گردند اما تفاوت آن‌ها در قسمت بالایی تخت است. در این قسمت تکه‌ای از تخت حالت جابجایی رو به بالا تا مثبت ۹۰ درجه را دارد که برای ماساژ حرکات اصلاحی رفلکسولوژی اصلاح گردن و .. مورد استفاده قرار می‌گیرد که فردی که روی تخت خوابیده است را می‌توان در حالت‌های مختلف خدمات دهی کرد . تخت پرتابل سه شکن حتی تا ۹۰ درجه نیز قابل تنظیم است که این امکان را به مشتری می‌دهد که همان طور که در تخت قرار دارد به قسمت انتهایی آن ماندد یک پشتی تکیه دهد و بنشیند.

ابعاد تخت ماساژ

همان طور که یادآوری شد، تخت های ماساژ دارای ابعاد و حتی جنس های مختلفی هستند که در هنگام انتخاب باید به آنها توجه داشته باشید.قبل از خرید به طول و میانگین قد افرادی که می خواهند از این تخت استفاده کنند توجه داشته باشید تا در زمان استفاده پاهای فرد ماساژ گیرنده از تخت بیرون نزند. برای انتخاب تخت های مراکز ماساژ باید به میانگین قد ایرانیان یا کل افراد مراجعه کننده توجه کرد و برای انتخاب تخت های خانگی ماساژ به میانگین قد افرادی که می خواهند از آن استفاده کنند.

متخصصان توصیه می کنند اگر می خواهید از ماساژ نقطه ای برای بدن استفاده کنید، بهتر است عرض تخت شما کم باشد، زیرا اگر عرض تخت بیشتر از 75 سانتی متر باشد، ماساژ دهنده برای انجام ماساژ باید بیش از اندازه خم شود و کشش بیش از حدی به بدن خود خواهد داد.برای انتخاب ارتفاع مناسب تخت نیز می توانید در کنار تخت منتخب بایستید و دست خود را مشت کرده و در کنار تخت آویزان کنید. لبه بالایی تخت باید با اختلاف 5 سانتی متر از سطح پایینی مشت ماساژور پایین تر باشد.

بهترین ارتفاع برای تخت های داخل سالن را 75 تا 80 سانتی متر اعلام کرده اند و تخت های ماساژ شخصی نیز با همان روشی که گفته شد انتخاب می شوند.در زمان خرید تخت به فوم رویه آن نیز دقت داشته باشید. زمانی که انگشتان دست خود را داخل فوم رویه تخت فرو می برید نباید سفتی بیش از حد آن را احساس کنید. اگر فوم تخت شما بیش از اندازه سفت باشد برای اجرای ماساژ باید فشار بیشتری بر روی فرد ماساژ گیرنده بیاورید تا او ماساژ را حس کند و در نتیجه زودتر خسته می شوید و به زحمت بیشتری می افتید.

به بخش قرار گیری سر توجه کنید

بر روی تخت های ماساژ سوراخی وجود دارد که محل قرارگیری سر می باشد و زمانی که شخص ماساژ گیرنده بر روی شکم می خوابد این سوراخ در تخت سبب می شود او راحت تر بتواند نفس بکشد و از ماساژ لذت ببرد.این سوراخ معمولا شبیه نعل اسب می باشد و 20 سانتی متر به طول تخت اضافه می کند و برای تخت امتیاز مهمی محسوب می شود.در زمان خرید تخت از مشاوره فروشندگان استفاده کنید تا بتوانید تختی مناسب تهیه کنید و سالها از تخت استفاده کنید و از ماساژ لذت ببرید.

تخت ماساژ ثابت یا پرتابل؟

تصمیم گیری در خصوص داشتن و تهیه تخت ماساژ بستگی به شرایط و ویژگی های کاری شما دارد. اگر میخواهید از یک تخت ماساژ در یک محیط ثابت مثل سالن های ماساژ و یا یک مکان مشخص در منزل خود استفاده کنید، انتخاب شما باید تخت ماساژ ثابت باشد. اما چنانچه میخواهید از تخت ماساژی استفاده کنید که قابل حمل باشد و امکان استفاده از آن را در محیط ها و مکانهای مختلف داشته باشید، نوع پرتابل آن برای شما مناسب است.

به طور کلی تخت های ماساژ ثابت از نظر استحکام و تحمل وزن بیشتر نسبت به تخت های پرتابل مناسب ترند، اما از سوی دیگر برپایی تخت ماساژ ثابت دشوار است و پس از استقرار آن در یک محیط معین، امکان جا به جایی و عوض کردن مکان آن مشکل خواهد بود. تخت ماساژ پرتابل به دلیل سبک بودن و قابلیت حمل آن است که مورد استفاده قرار میگیرد. ضمن این که قیمت تخت ماساژ پرتابل نسبت به قیمت تخت ماساژ ثابت، به طور معمول ارزان تر است.

وزن تخت ماساژ

از آنجا که تخت های ماساژ ثابت خیلی قابلیت حمل ندارند، وزن در آنها معیار کلیدی محسوب نمیشود. اما در خصوص تخت های ماساژ پرتابل، شاخص وزن یک عامل مهم است. این عامل زمانی اهمیت بیشتری پیدا میکند که شما مجبور باشید هر روز تخت را جا به جا کنید. به طور میانگین وزن تخت ماساژ پرتابل بین 10 تا 25 کیلوگرم است. طبیعتا هرچه میزان وزن تخت کمتر باشد ( به شرط آن که در دوام و استحکام آن تاثیر منفی نگذارد ) مورد استقبال بیشتری قرار میگیرد.

قیمت تخت ماساژ

به طور کلی قیمت تخت ماساژ به ابعاد، جنس، فرم رویه، ثابت و یا پرتابل بودن آن، ظاهر ، وزن و بسیاری از عوامل دیگر تخت بستگی دارد. نوع پایه تخت ماساژ ( آهنی، چوبی یا آلومینیومی بودن آن ) در تعیین قیمت تخت ماساژ نقش بسزایی دارد. شما میتوانید برای آگاهی از مدل ها و انواع مختلف تخت های ماساژ و بررسی لیست قیمت تخت ماساژ دلخواهتان با تجهیزات پزشکی اکبری تماس بگیرید.

برای اطلاع از آخرین قیمت تخت بیمارستانی و مشاوره با کارشناسان فروش با ما تماس بگیرید


تجهیزات پزشکی اکبری را در اینستاگرام دنبال کنید.

مقالات تخت بیمارستانی

قیمت تخت ماساژ تاشوقیمت تخت ماساژ چوبیمرکز فروش تخت بیمارستانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat