معرفی انواع ویلچر و کاربردهای آنها

با انواع ویلچر و کاربردهای هر کدام آشنا شوید

ویلچر برقی

ویلچرهای برقی، دارای باتری قابل شارژ هستند. باتری این دسته از ویلچرها با نیروی برق شارژ شده و نیروی لازم برای حرکت دستگاه را فراهم می کنند. موتور این نوع ویلچرها به گونه ای طراحی شده است که بتواند سرعت های مختلفی را برای دستگاه به ارمغان آورد. کاربر به راحتی با استفاه از اهرم کنترل گری می تواند سرعت و جهت حرکت را تنظیم کرده و یا دستگاه را از حرکت نگه دارد. ویلچرهای برقی در مقایسه با ویلچرهای دستی، تکنولوژی پیچیده تری دارند و از این رو سنگین تر می باشند. و همچنین قیمت ویلچر های برقی در مقایسه با ویلچرهای ساده بالاتر است.

ویلچر پله رو

ویلچرهای پله رو به ویلچرهای بالابر نیز معروف هستند. تکنولوژی پیشرفته افزایش ارتفاع، قابلیتی است که به برخی از ویلچرهای برقی اضافه شده و به کاربر کمک می کنند تا به اجسامی که در ارتفاع بالا قرار دارند، دسترسی داشته باشند. این نوع ویلچرها را می توان بر لبه مخصوص کنار برخی پله های مجهز سوار کرده و فرد را بین طبقات جابجا کرد.

ویلچر حمام و توالت

ویلچرهای مخصوص حمام و یا توالت، دارای محلی برای قرارگیری لگن و یا توالت فرنگی می باشند. لگن ویلچر را می توان به راحتی از ویلچر جدا کرد. این نوع ویلچرها حمام کردن کاربر را آسان کرده و به خوبی بر روی توالت فرنگی فیت می شوند. وزن کم و همچنین اندازه کوچک این نوع ویلچرها، کمک خواهد کرد تا به راحتی قابل حمل بوده و از درب حمام عبور کنند. همچنین جنس این نوع از ویلچرها، از استیل بدون زنگ بوده و مورد مناسبی برای استفاده در حمام و توالت می باشد.

ویلچر کودکان

 انواع ویلچر کودکان و همچنین نوجوانان ازجمله افرادی هستند که وزن کم و یا جثه کوچکی دارند. از این رو، ویلچری که برای این دسته از افراد انتخاب می شود، می بایست سبک باشد تا اگر از نوع دستی بود، کاربر بتواند به راحتی آن را جابجا کند. برخی از ویلچرها، این قابلیت را دارند که متناسب با رشد کودک، بتوانید سایز ویلچر را نیز تغییر دهید.

ویلچر برانکاردی

این ویلچر بصورت ارتوپدی بوده و به اضافه قابلیت برانکارد شدن را دارد،از اسامی دیگر ویلچر برانکاردی می توان به ویلچر برانکاردی استیل,ویلچر برانکارد شو,ویلچر تخت شو,ویلچر برانکاردی لگن دار, اشاره کرد.

ویلچر کالسکه ای

این ویلچر برای مسافرت طراحی شده و بسیار سبک می باشد، این ویلچر از دو نقطه، کاملاً تاشده و بصورت کم حجم درآمده و داخل کوله ای که همراه ویلچر می باشد،قرار می گیرد.

ویلچر ایستا

انواع ویلچر ایستا شامل سه دسته کلی می شوند که در هر کدام از این دسته ها نمونه های متنوعی قرار دارد:

ویلچر ایستا مکانیکی

ویلچر ایستا مکانیکی چیست؟ تفاوت آن با سایر مدل های ویلچر ایستا در کدام موارد است؟
ویلچر ایستا مکانیکی در حقیقت ویلچری است که برای حرکت رو به جلو همانند ویلچر ها معمولی از دست و چرخاندن چرخ ها استفاده می شود و برای به حالت ایستا درآمدن نیز از نیروی دست  بازوها استفاده می شود.
نکته ای که مطرح است و لازم است به آن اشاره کنیم این است که نیروی بازوها نیاز نیست زیاد باشد زیرا جک های قدرتمندی تعبیه شده با کمترین فشار دست نیرو را چندین برابر می کنند.
این ویلچر ها از تمامی انواع ویلچر ایستا ارزانتر هستند. ویلچر ایستا levo اولین تولید کننده این ویلچر بوده است.
این مدل برای کسانی که می خواهند از دستان خود کار بکشند و یا کسانی که نمیخواهند زیاد هزینه کنند مناسب است.

ویلچر ایستا برقی :

در حقیقت این ویلچر ها ویلچرهای ایستا نیمه برقی هستند زیرا در این مدل کماکان برای حرکت رو به جلو از نیروی دست استفاده می شود و برای ایستادن جک ها به صورت برقی عمل می کنند. طبیعتا این مدل قیمت بالاتری نسبت به مدل مکانیکی دارد و وزن آن نیز به علت وجود باطری بالاتر است.
این مدل برای کسانی که می خواهند از دستان خود کار بکشند اما خیلی این قدرت را ندارند و یا نمی خواهند هزینه های زیادی را متحمل شوند و حتی مهمتر کسانی که می دانند وزن و ابعاد ویلچر ایستا تمام برقی بسیار بزرگ است از این سبک ویلچر ایستا بهره می برند.

ویلچر ایستا تمام برقی (فول) :

این ویلچر ها هم برای ایستادن و هم برای حرکت رو به جلو از نیروی برقی بهره می برند. در حقیقت این ها ویلچر برقی مبله هستند که قادرند به حالت ایستاده نیز درآیند.در نمونه های پیشرفته تر این مدل این قابلیت نیز قرار داده شده است که بتوان به آن ویلچر برقی تخت شو نیز گفته شود.

ویلچر ام آر آی 

از این ویلچر در اتاق عمل و MRI ، استخر ، رادیولوژی و… استفاده می شود.

ویلچر پلی اتیلن

از این ویلچر در اتاق عمل  و MRI، استخر و نیز مراکز آب درمانی استفاده می شود.

ویلچر های کربنی

ویلچرهای کربنی که جزء دسته ویلچرهای سبک به حساب می آید که در موارد زیر به شرح چند تا از مزایا و برتری های این ویلچرهای را میپردازیم :

  1. وزن کمتر : این ویلچر ها وزن بسیار کمتری نسبت به ویلچر های آلومینیومی و فولادی دارند که مزیت اصلی انها می باشد علاوه بر وزن کم استحکام بسیار بالایی نیز دارند و مقاومت فوق العاده ای در برابر تغییرات دما دارند.
  2. عملکرد بهره ور : ویلچر های فیبر کربنی به علت وزن سبکتر عمل کرد بسیار روان تری نسبت به دیگر ویلچر های ایستا دارند ، این ویلچر های برای افرادی که فعالیت زیاد دارند بسیار مناسب می باشد ، به طوری که می توان از آن برای ورزش هایی مانند بسکتبال نیز استفاده کرد.
  3. کیفیت ساخت بالا : کاهش وزن و افزایش عملکرد به این معنی است که فیبر کربن می تواند ساختاری فشرده تر، براق و ساده ایجاد کند، این ویژگی ها باعث شده این نوع ویلچر ها از نظر زیبایی شناختی با دیگر ویلچر ها قابل مقایسه نباشد و حس مدرن بودن را به کاربران انتقال دهند.

برای اطلاع از آخرین قیمت تخت بیمارستانی و مشاوره با کارشناسان فروش با ما تماس بگیرید

انواع ویلچر برقیویلچر ارزانویلچر سبک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat